ENİGMA

bashak

Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
19 Nis 2020
1,867
2,685
113
Awards
0
2015'te yayınlanan ve 8 tane Oscar Adaylığı bulunan film şimdiye kadar adından oldukça söz ettirebilmeyi başarmıştır. Daha yayınladığı andan itibaren Oscar alması beklenen bir yapımdı The İmitation Game. Sadece oyuncu kadrosu değil gerçek olaylara ışık tutması ve bir biyografi filmi olması onu daha da ilginç kılıyor. Küçüklüğünden beri yaşıtlarından farklı biriydi Alan Turing. Arkadaşları tarafından dışlanması onu zaten iyi olduğu matematik alanına daha çok yönelmesini sağlamıştır.

16514293026_0c0cae4129_h-compressor-720-x-400.jpg

Yönetmenliğini Morten Tyldum yaparken Alan Turing'i Benedict Cumberbatch canlandırmıştır (şöyle bir araya girmek gerekirse rolünün hakkını çok iyi bir şekilde vermiştir). Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech, Mark Strong, Chareles Dance, Matthew Beard ona eşlik eden diğer oyunculardır.

enigma-nedir.jpg

II. Dünya Savaşı Döneminde Nazilerin en kuvvetli olduğu zamanlarda İngiltere büyük kayıplar vermektedir. İngiliz İstihbaratı ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü Almanların kullandığı şifreleme sistemi olan Enigma'yı kıramamaktadır. Bunun üzerine kriptoloji uzmanlarından ve matematik dehalarından bir grup kurulmaya karar verilir. Bunlardan biri de alanında çok iyi ve kendine özgü yöntemleriyle bilinen Alan Turing'tir. Her ne kadar ekipteki en zeki kişi olsa da anlaşılması da bir o kadar zor biridir. Aynı zamanda o zamanlar eşcinsellik yasak olduğu için cinsel kimliğini herkesten saklamakta ve bu onu psikolojik açıdan kötü etkilemektedir. Bu da takım arkadaşları tarafından dışlanmasına yol açmıştır. Her ne kadar başı derde girse de uğraşmakta olduğu makineden hiç vazgeçmedi ve sonuna kadar projesine inancı tamdı. İlk başlarda yayında sadece Joan olsa da daha sonraları diğer takım arkadaşları da ona destek olacaktır. Alan Turing'in başında bulunduğu ekibin yaptığı keşif her şeyin akışını bozacak rollerin değişmesini sağlayacaktır.

Benim en sevdiğim filmlerden biridir Enigma. Bu filmi izlemeden önce okuduğum bir kitap yüzünden kriptolojiye olan ilgim bu filmle tavan yaptı diyebilirim. Gerçek bir hikayeden uyarlandığı için daha bir merakla izlettiriyor kendini. İşleniş şekli içindeki kriptolojiye yönelik şeyler hepsi sizi merak içinde bırakıyor ve film çok sürükleyici. Bittikten sonra kendinizi bu konuyu araştırırken bulacaksınız. Bu filmi izleyip de sevmeyen olduğunu hiç düşünmüyorum. Zaten Benedict Cumberbatch bile filmi izlemek için başlı başına bir neden deyip geçiyorum. Adam çok iyi oynamış rolünü. Filmi şiddetle öneriyorum. İzleyen var mı aranızda? izlemediyseniz bile ilginizi çekti mi

• Beğen
Tepkiler: isiktrkrl

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)