Shutter Island

bashak

Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
19 Nis 2020
2,152
2,962
113
Awards
0
1592771756653.png"

Dennis Lehane'nin romanından uyarlanan Zindan Adası gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olduğu düşünülen usta yönetmen Martin Scorsese tarafından 2010 yılında sinemaya uyarlandı. Kimilerine göre çok karanlık, karmaşık, korkutucu bir film olsa da genel yargı filmin bir başyapıt olduğu yönünde.

1592771836756.png

Başrolünde Scorses'nin de gözde oyuncularından olan Leonardo Dicaprio'nun yer aldığı filmin kadrosunda Ben Kingsley, Mark Ruffalo, Michelle Williams bulunuyor.

Akıllılık bir seçim değildir. Ona sahip olmayı seçemezsiniz.

Başarılı bir dedektif olan Teddy Daniels ve yardımcısı Chuck Aule birlikte suçluların ve delilerin bulunduğu Ashecliffe adı verilen hapishaneden kaçan bir hastayı aramak için yola çıkarlar. Bu dedektiflerin görevi onu bulmak, nasıl kaçtığını anlamak ve her şeyin arkasında yatan gizemi çözmektir. Fakat hapishanedeki herkes çok tuhaf ve şüpheli davranmaktadır. Hapishanenin bulunduğu sislerle kaplı adadan sadece tek bir giriş-çıkışı bulunmaktadır. Adanın görüntüsü, havanın atmosferi, dalgaların kayalara çarpmaları,hapishanenin durumu her şey filme mistik ve korkutucu bir hava katıyor.

1592771805287.png

Bu bir deliliğe geçiş hikayesidir ve her şey sadece olduğundan daha kötüye gider.

Film ilerledikçe olaylar daha farklı boyutlara doğru kayıyor. Daniels'in gördüğü anılar, halüsinasyonlar ve en sonunda oradan kaçma çabaları olmak üzere izleyicileri filmden koparmadan bambaşka olaylara geçiyoruz. Neler gerçek neler değil , kim hasta kim değil gibi sorular izleyen herkesin aklında belirmeye başlıyor. Çocuklarını boğan bir anne, bunun üzerine cinnet geçirip karısını öldüren bir adam... Film her açıdan çok karanlık bir atmosferde geçiyor. Bu durum bazılarına haz verirken bazılarını ise epey korkutabiliyor. Fakat gerek atmosferi gerek konusu gerek oyunculukları gerek replikleri her açıdan insanı doyuran mükemmel bir film.

Filmi izlemeyenler için spoiler vermeden yazmaya çalıştım fakat izlemeyen varsa da zaten daha fazla bekletmesin. İzleyenler filmi nasıl buluyorsunuz?


 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)