Split

bashak

Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
19 Nis 2020
1,815
2,640
113
Awards
0
1594310079133.png

17 şubatta vizyona giren Split'in yapımcılığını ve yönetmenliğini M. Night Shyamalan üztleniyor. Yönetmen The Sixth Sense, Unbreakable, Signs, The Village ile sinema dünyasında büyük bir yer edinmişti fakat daha sonra kariyeri düşüşe geçmeye başladı. Bu düşüşe Split ile son veren yönetmen film için oldukça az bir bütçe kullanmıştır. Split aynı zamanda Unbreakable ile de bağlantılar içeriyor.

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan Split 24 farklı kişiliğe sahip olan Kevin'i konu alıyor. Kişilik bozukluğundan muzdarip olan Kevin alanında oldukça başarılı bir doktor olan Karen Fletcher tarafından tedavi edilmektedir. Bu kişilikleri kontrol edebilmek adına ‘sahne’ adını verdiği bir yöntem kullanır. Karakterler sırasıyla sahne almaktadır. Ancak daha önceden diğer karakterler tarafından dışlanan Dennis ve Patricia, Kevin’ın zihnini ele geçirir ve bir otoparktan 3 genç kız kaçırır. The Beast adı verdikleri yeni bir kişiliğe hizmet ettiklerini iddia eden kişilikler Beast'in insanüstü bir yaratık olduğunu savunurlar. Farklı alter egoları aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran adam kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Farklı alter egolarının çarpışması ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin tehlikeli bir hal alır. Kızlar kurtulmanın yolunu ararken hem Kevin'ın tehlikeli kişiliklerini tetiklemekten kaçınmaya hem de onun iyi niyetli kişilikler aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışırlar. Bahsedilen yaratık Beast'in ortaya çıkması an meselesidir.

1594310127216.png

X-Men serisinden tanıdığımız James McAvoy Kevin rolünü üstleniyor. Shyamalan bu rol için Joaquin Phoenix'i düşünse de çeşitli sebeplerle anlaşamamış ve rolü McAvoy kapmış. İyi ki de kapmış, adam resmen şov yapıyor filmde. 24 farklı karakter içinden sadece 8 tanesini çıkmış olarak görüyoruz. Bu karakterlerin hepsini McAvoy öyle bir canlandırmış ki izlerken gerçekten rolden role giriyor ve siz sanki hepsini farklı biri canlandırıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Filmin oyuncu kadrosunda McAvoy dışında Peaky Blenders, The Witch, Morgan gibi yapımlarla yıldızı parlayan Anya Taylor Joy, Betty Buckley, Haley Lu Richardson, Jessica Sula bulunuyor.

1594310118685.png

Filme ilham veren hikayeden kısaca bahsetmek gerekirse; 13 Şubat 1955 yılında doğan Billy Milligan, üç tecavüz davasıyla yargılandı ve çoklu kişilik bölünmesini savunmasında kullanan ilk isim oldu ve bu sebeple işlediği suçlardan aklandı. 24 farklı kişiliği bulunan Billy Milligan’ın Billy Milligan, Arthur, Ragen Vadascovinich, Allen, Tommy, Danny, David, Christene, Christopher, Adalana, Phil, Kevin, Walter, April, Samuel, Mark, Steve, Lee, Jason, Bobby, Shawn, Martin, Timothy ve öğretmen olmak üzere birbirinden farklı kişilikleri bulunuyordu.

İzlemeyi ve okumayı en sevdiğim konulardan biridir çoklu kişilik bozukluğu ve bu film de beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. James McAvoy zaten çok sevdiğim bir oyuncuyken bu filmle oyunculuk yeteneklerine tekrar aşık oldum diyebilirim. Sizin de bu filmi izlemenizi kesinlikle öneriyorum ve pişman olacağınızı düşünmüyorum. Merak ederseniz diye de fragmanı aşağıya bırakıyorum.

Hayrunnisa

Well-known member
23 Tem 2020
192
264
63
Awards
0
oha izlesem mi, aşırı güzel duruyor
biri izlemem için ikna falan etsin beni, izlemem için sebep falan sunun
Bir ara flasha indirip boş derste sınıfta açmıştım. 20-30 dk falan izledik. Çoğu kişi beğendi. Hatta ismini aldılar evde izlemek için. Ben de evde devam ederim dedim de bir türlü devam edemedim. Güzel film ama.

• Beğen
Tepkiler: Gizem ve ecemtspnr

bashak

Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
19 Nis 2020
1,815
2,640
113
Awards
0
oha izlesem mi, aşırı güzel duruyor
biri izlemem için ikna falan etsin beni, izlemem için sebep falan sunun
İZLE LÜTFEN İZLE AŞIRI AŞIRI IYI FILM VE JAMES MCAVOY YANİ başka bir şey demeye bile gerek duymuyorum
Ay benim gözümden kaçmış bu konu izlerim büyük bir ihtimalle
😒😒 Git izle
Olur bir bakayım Netflix'te varsa izlerim birazdan. Yoksa da üşenmediğim bir zaman izlerim
Maalesef yok aşkm uğraşacaksın
Bir ara flasha indirip boş derste sınıfta açmıştım. 20-30 dk falan izledik. Çoğu kişi beğendi. Hatta ismini aldılar evde izlemek için. Ben de evde devam ederim dedim de bir türlü devam edemedim. Güzel film ama.
Sen de git devam et

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)